CCHS Staff

Administrative Staff

 Boehman,  Matthew                                             Principal       matthew.boehman@christian.kyschools.us                          

Malone, Leigh                                                             Assistant Principal             leigh.malone@christian.kyschools.us

Kem, Megan                                                                Assistant Principal   megan.kem@christian.kyschools.us

Miles, Toby                                                                   Assistant Principal   toby.miles@christian.kyschools.us

Burnham, Robert                                                     Assistant Principal   robert.burnham@christian.kyschools.us

Support Staff

Monica Holloway                                              Bookkeeper

Tammy Celing                                                      Secretary

Monica Moore                                                     Attendance Clerk

Damien Leavell                                                    Grounds Monitor

Livingston Merritt                                             Safe Room Monitor

Shawna Johnson                                                Youth Services Coordinator

Debra Schneider                                                 Media Technician

Yvonne Catlett                                                     Instructor II

Virginia Poland                                                    Instructor II

Anita Coleman                                                     Instructional Assistant

Carlie Dyer                                                             Instructional Assistant

Barbara Hale- Baker                                         Instructional Assistant

Mitchell Fort                                                          Instructional Assistant

Lisa Higgins                                                            Food Services Manager

Melody Holder                                                     Instructional Assistant

Shayla Kenner                                                       Instructional Assistant

Jana Montes                                                           Instructional Assistant

Bonnie Payne                                                         Instructional Assistant

Jakala Radford                                                      Instructional Assistant

Alicia Tagaban                                                       Food Service Asistant

Tangela Tandy                                                       Instructional Assistant

Vance Villard                                                         Instructional Computer Lab

Pam Aldridge                                                         Cafeteria

William Paul                                                           Lead Custodian

Blake Caudill                                                          Custodian

Alexis Clay                                                               Cafeteria

Lee Cook                                                                   Cafeteria

Tabitha Elkins                                                         Cafeteria

Jose Gonzales                                                        Custodian

Robert Ingram                                                       Custodian

Dawn Mills                                                              Cafeteria

Jeannette Paul                                                       Custodian

Sandy Tutt                                                                Custodian

Amanda Wood                                                      Cafeteria

 

 

 

 

 

 

Teaching Staff

Adams, Jennifer                                      Choir 

Ambrose, Hannah                                 Special Education

Bailey, Tarah                                               Science

Biggs-Pewitte                                            ROTC

Brown, David                                             Social Studies

Brown, Steven                                           Intergrated Science

Cincotti, Eleonora                                    Freshman Academy- Social Studies

Cook, Joshua                                              Special Education

Cruz Tirado, Robert                               Humanities/ Spanish

Darnall, Anthony                                     Band

Davidson, Abby                                        English

Dawes, Angela                                         Science

Ferguson, Lee Ann                                 Business

Fowler, Shanan                                        Humanities/ English

Gieseke, Paula                                          Art

Grabara, Jonathan                                 Special Education

Hale. Dana                                                 Special Education

Harness, Marvin                                    Business

Harris, April                                              Math

Howell, Parrish                                       PE

Isom, Cole                                                 Special Education

Jaworski, Jacob                                     AG

Jellison, Lynnea                                    Special Education

Joiner, Jenniffer                                   Math

Jones, Jacob                                           English

Juckett, Justin                                      Special Education

King, Martin                                          Social Studies

Martin, Eva                                           Social Studies

Matuszak, Samantha                      Science

McAllister, Cassidy                          AG

McKinney, Kelbi                                Social Studies

Mohon, Victoria                                AG

Moshier, Peyton                                Math

Orsello, Angelo                                 Social Studies

Pewitte, Timothy                             ROTC

P'Pool, Jennifer                                Special Education

Radford, Kiki                                      PE

Reed, Karin                                          English

Richee, Kamarr                                 Science

Richee, Laura                                     Special Education

Scudder, Steven                                Science

Seeger, Arne                                       Special Education

Seeger, Teresa                                   Special Education

Self, Samantha                                   Freshman Academy- Science

Self, Zachary                                       PE

Spencer, Kippling                            Math

Stevens, Barbara                             Math

Stevenson, Randy                           Social Studies

Taylor, Andy                                       English

Tucker, Bradley                                Social Studies

Turner, Heather                               English

Wadley, Jessica                                Special Education

Walker, Steven                                  English

Wann, Avery                                      Social Studies

Warren, Browder                           Band

Weston, Deonte                              Special Education

Williams, Jackie                               Spanish

Williams, Sarah                                English

Wood, Stephanie                            Biology

 

+